Okolí

Hamr na Jezeře (Bad Hammer am See) – Rekreační středisko a lázeňská obec leží uprostřed překrásné, nedotčené přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými útvary u Hamerského jezera pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý (Hamerský špičák). Na konci 19. století se Hamr stal vyhledávaným lázeňským letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž místo nabylo honosného lázeňského charakteru známého i z filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. Z historických památek obce určitě stojí za zmínku zřícenina hradu Děvín. Královský hrad byl založený před rokem 1250 rodem Markvarticů na vrchu Děvín, jenž je součástí Ralské pahorkatiny. Již zmiňované Hamerské jezero (dříve Hamerský rybník)  se 400 metrů dlouhou písečnou pláží a pláží pro pejsky o rozloze 56 ha bylo založeno pravděpodobně v 16. století jako panský rybník a od konce 19. století využíváno k lázeňské rekreaci. Hamerské jezero je vyhledávaným velice atraktivním rybářským revírem. V jeho okolí se rozprostírá i několik přístupných chráněných přírodních památek (celkem 10), jako např. botanicky cenné rašeliniště Černý rybník, dále přírodní památka Široký kámen a unikátní Skalní divadlo s výraznými pískovcovými útvary a populací chráněných druhů živočichů a rostlin )značený pěší okruh v délce cca 9 km). V neposlední řadě zmíníme významný skalní útvar – strážní hrádek Stohánek se zbytky středověkého osídlení a s výskytem vzácných druhů rostlin. Historickou zajímavostí z 18. století jsou i pozůstatky místností vytesaných do skály, ve kterých údajně přebýval poustevník. Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do tzv. Cykloráje Podralsko. Je zde vybudována in-line dráha v délce cca 15 km a v sousedním městečku Stráž pod Ralskem (4 km) je areál vodního lyžování. V blízkém okolí je Ralsko (10 km),Ještěd (17 km) sjezdovky (15 km),Sloup v Čechách (20 km), Pekelné doly (15 km), Doksy a Máchovo Jezero (30 km),Česká Lípa (25 km),Liberec (22 km),Český Dub (18 km) a Lázně Kundratice (6 km). Dále by Vás mohla zajímat řeka Ploučnice, která je sjízdná od Stráže pod Ralskem (4 km). V zimním období lze využít lyžařský areál Ještěd nebo sky areál Javorník.

Děvín

Z historických památek obce určitě stojí za zmínku zřícenina hradu Děvín. Královský hrad byl založenýpřed rokem 1250 rodem Markvarticů na vrchu Děvín, jenž je součástí Ralské pahorkatiny.


Hamerské jezero

Hamerské jezero (dříve Hamerský rybník) se 400 metrů dlouhou písečnou pláží a pláží pro pejsky o rozloze 56ha bylo založeno pravděpodobně v 16. století jako panský rybník a od konce 19.století využíváno k lázeňské rekreaci. Hamerské jezero je vyhledávaným velice atraktivním rybářským revírem.


Strážní hrádek Stohánek

V neposlední řadě zmíníme významný skalní útvar – strážní hrádek Stohánek se zbytky středověkého osídlení a s výskytem vzácných druhů rostlin. Historickou zajímavostí z 18. století jsou i pozůstatky místností vytesaných do skály, ve kterých údajně přebýval poustevník.


Turistické trasy v okolí

Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do tzv. Cykloráje Podralsko. Je zde vybudována in-line dráha v délce cca 15 km a v sousedním městečku Stráž pod Ralskem (4 km) jeareál vodního lyžování.


Další zajímavosti

V blízkém okolí je Ralsko (10 km), Ještěd (17km), Sloup v Čechách (20 km), Pekelné doly (15 km), Doksy a Máchovo Jezero (30 km), Česká Lípa (25 km),Liberec (22 km), Český Dub (18 km) a Lázně Kundratice (6 km).